Fundusz Inwestycyjny Zamknięty

Szyty na miarę sposób efektywnego zarządzania majątkiem

Optymalne narzędzie zarządzania majątkiem dla zamożnych klientów

Fundusz Inwestycyjny Zamknięty to optymalne narzędzie zarządzania majątkiem dla klientów, którzy dysponują kwotą przynajmniej 30 mln zł. FIZ stwarza szansę nie tylko na pomnożenie majątku, ale oferuje również preferencje podatkowe i zapewnia płynne oraz bardziej dostępne przekazanie go sukcesorom.

Fundusz Inwestycyjny Zamknięty jest rozwiązaniem dedykowanym jednemu klientowi lub grupie klientów, na przykład rodzinie. To jak szyty na miarę, wygodny i elegancki, idealnie skrojony, uszyty z najlepszego materiału i dopasowany do inwestora garnitur. Tworzenie Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego rozpoczyna się od rozmowy z klientem i rozpoznania jego potrzeb. Przedstawiciele Caspar TFI SA poznają preferencje inwestora lub inwestorów, a więc między innymi ich ambicje finansowe, preferowane rynki, instrumenty i waluty, w które klient zamierza zainwestować, jego skłonność do ryzyka.

Fundusz Inwestycyjny Zamknięty –
dla kogo jest dobrym rozwiązaniem?

Tomasz Salus

Prezes Zarządu Caspar TFI S.A.

Musimy wiedzieć, jaką część swojego majątku klient jest gotowy zainwestować na przykład w akcje, czyli instrumenty ze swojej natury bardziej ryzykowne, ale dające większe szanse na wypracowanie wyższej stopy zwrotu, a ile w bezpieczniejsze instrumenty, czyli na przykład obligacje. Klienci wybierają różne rozwiązania. Bywają FIZ-y z 50-procentowym udziałem akcji, ale bywają też takie, w których klient inwestuje w akcje 100 procent kapitału. Bo celem jednych inwestorów jest ochrona majątku, a inni chcą go pomnażać.

Fundusz Inwestycyjny Zamknięty to konsolidacja majątku

Zaletą Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego jest zgromadzenie środków w jednym miejscu, co oznacza wygodniejszą i mniej czasochłonną kontrolę majątku i bardziej efektywny, czyli łatwiejszy i skuteczniejszy, monitoring inwestycji. Warto przy tym zaznaczyć, że nie musi to oznaczać powierzenia zarządzania funduszem jednej osobie. Prezes Caspar TFI SA deklaruje, że na życzenie klienta zarządzanie poszczególnymi segmentami funduszu można powierzyć różnym zarządzającym. Co jednak najistotniejsze, inwestycja w Fundusz Inwestycyjny Zamknięty oznacza, że klient ustanawia jeden główny cel inwestycyjny, zamiast wielu inwestycji ulokowanych w różnych podmiotach. Dzięki temu inwestor ponosi tylko jedną opłatę za zarządzanie swoimi aktywami, co z reguły oznacza bardzo istotną oszczędność pieniędzy.

Fundusz Inwestycyjny Zamknięty to korzyści podatkowe

Jedną z najważniejszych zalet Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego są korzyści podatkowe. Wszystkie komponenty FIZ-u, a więc na przykład akcje, obligacje i jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, są objęte jednym „opakowaniem”. Wyniki zarządzania poszczególnymi aktywami są dzięki temu kompensowane w ramach funduszu. Po drugie, inwestor zapłaci podatek dochodowy dopiero w momencie wypłaty środków lub likwidacji funduszu. Dochody samego Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, z pewnymi wyjątkami, są zwolnione z podatku dochodowego. Inwestor nie płaci też podatku VAT od opłaty za zarządzanie funduszem.

Warto jeszcze dodać, że inwestując w Fundusz Inwestycyjny Zamknięty klient zdejmuje z siebie ryzyko podatkowe wynikające z aktywów wniesionych do funduszu, bo cała odpowiedzialność za fundusz spada na barki zarządzającego funduszem oraz na TFI.

Fundusz Inwestycyjny Zamknięty to dyskrecja

Istotnym elementem Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego jest publiczna anonimowość inwestora. Nazwisko inwestora lub inwestorów nie pojawia się w obiegu publicznym. A warto pamiętać, że każda, nawet indywidualna inwestycja w akcje w przypadku przekroczenia w akcjonariacie 5-procentowego progu, wymaga poinformowania odpowiednich organów państwowych i jest podawana do publicznej wiadomości. Wielu inwestorów przedkłada dyskrecję nad niepotrzebny rozgłos.

 

Należy jednak pamiętać, że fundusz inwestycyjny zamknięty nie jest rozwiązaniem prawnym gwarantującym całkowitą anonimowość – uprawnione organy i podmioty mają dostęp do informacji o tożsamości inwestorów zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Tomasz Salus

Prezes Zarządu Caspar TFI S.A.

W Caspar TFI S.A. klient ma realny wpływ na politykę inwestycyjną Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego. Wszelkie jej szczegóły są ustalane z inwestorem, a w trakcie działalności funduszu, inwestorzy mają prawo do zatwierdzania decyzji inwestycyjnych przekraczających 15% wartości aktywów funduszu.

Ale nawet gdy inwestor z tej możliwości nie korzysta, ma pełną kontrolę nad swoim funduszem. Wyznaczona przez niego, profesjonalna firma audytorska dwa razy w roku sporządza dla niego raport z badania i przeglądu prawidłowości i rzetelności sprawozdania finansowego funduszu. Dodatkowym zabezpieczeniem dla inwestora jest depozytariusz, czyli z reguły duży renomowany bank lub dom maklerski, który zapewnia bezpieczeństwo przechowywania aktywów, na bieżąco sprawdza prawidłowość wykonania wyceny aktywów oraz przestrzegania limitów inwestycyjnych. Caspar TFI S.A. współpracuje z kilkoma renomowanymi bankami, ale oczywiście klient ma prawo wskazać własnego depozytariusza. Dodatkową zaletą FIZ-u jest zwiększona kontrola ze strony Komisji Nadzoru Finansowego, a także zbiorcze, roczne sprawozdania przygotowywane przez zarządzającego.

Kolejnym narzędziem kontroli w wypadku Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych zarządzanych przez Caspar TFI SA jest Zindywidualizowana Platforma Online FIZ, dzięki której inwestor może stale z każdego miejsca na świecie, monitorować przebieg swojej inwestycji.

Fundusz Inwestycyjny Zamknięty to – transparentność

Fundusz Inwestycyjny Zamknięty to – łatwe i tanie przekazanie majątku sukcesorom

Jedną z największych zalet Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego zarządzanego przez Caspar TFI SA jest możliwość łatwego i szybkiego przekazania majątku sukcesorom. Dodajmy jeszcze – taniego. O ile w normalnych warunkach zamożni Polacy, aby przekazać swój majątek muszą poświęcić temu sporo czasu i ponieść niemałe wydatki, to w wypadku FIZ-u taka bariera po prostu nie istnieje.

 

Fundusz Inwestycyjny Zamknięty to produkt adresowany do zamożnych klientów. Minimalna kwota wejścia sięga bowiem w Caspar Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych SA 30 mln zł.

 

Założenie Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego w Caspar TFI SA trwa z reguły od dwóch do trzech miesięcy.

Jeśli oferta FIZ nie jest zadowalająca, warto pomyśleć o usłudze Asset Management z oferty Caspar Asset Management SA. Jest to możliwość skorzystania z istniejącej, bądź stworzenie zindywidualizowanej strategii inwestycyjnej dopasowanej do potrzeb.

Inwestujemy globalnie – globalny rynek to większe możliwości

Cechą Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych zarządzanych przez Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA jest globalny charakter inwestycji. Dzięki temu portfel jest dobrze zdywersyfikowany, a zarządzający mają większe możliwości wypracowywania satysfakcjonującej stopy zwrotu. Wszystko to zwiększa bezpieczeństwo inwestycji. Trzeba dodać, że Caspar TFI SA ma wyjątkowe kompetencje do prowadzenia globalnych inwestycji. Fundusze  Caspar Akcji Światowych Liderów oraz Caspar GlobalnyCaspar Stabilny i Caspar Obligacji należą do lepszych w swoich klasach. Wszystkie fundusze inwestycyjne dostępne w Caspar TFI znajdziesz też na Platformie Transakcyjnej.

Zalety jakie płyną z otwarcia narzędzia, jakim jest Fundusz Inwestycyjny Zamknięty:

Konsolidacja majątku, a przez to obniżenie kosztów zarządzania nim

Preferencje podatkowe

Jasna, zgodna z oczekiwaniami i strategią klienta polityka inwestycyjna

Łatwa możliwość monitoringu inwestycji

Kontrola ze strony profesjonalnych firm

Anonimowość

Łatwa i tania możliwość przekazania majątku sukcesorom